EEG w czuwaniu Wrocław

EEG w czuwaniu to jedno z badań, które umożliwia ocenę aktywności mózgu na podstawie impulsów elektrycznych. Jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i stosunkowo proste w wykonaniu. Specjalne elektrody rejestrują fale mózgowe emitowane przez pacjenta. Lekarz może je przeanalizować i porównać z normami dla wieku osoby badanej. Skóra podczas EEG musi być odtłuszczona, a elektrody pokrywa się żelem, który ułatwia przewodnictwo. Można wykonywać je wielokrotnie, a nawet decydować się na 24-godzinne zapisy z badania.

Co to jest EEG w czuwaniu? EEG w czuwaniu Wrocław

Badanie wykonuje się szczególnie u osób, u których występują zaburzenia snu, częste bóle głowy i wtedy, gdy doszło do urazu głowy. Wykorzystuje się je u pacjentów, ciepiących na zaburzenia koncentracji i omdlenia o nieznanej etiologii. EEG w czuwaniu jest także niezbędnym krokiem diagnostycznym, kiedy mamy do czynienia z zapaleniami mózgu, śpiączką, guzami, udarami czy padaczką. Umożliwia ocenę nieprawidłowości oraz stopnia ich rozległości, a także podjęcie dalszych kroków diagnostycznych lub leczniczych przez lekarza prowadzącego.

EEG w czuwaniu – na czym polega?

Badanie EEG w czuwaniu polega na założeniu pacjentowi na głowę specjalnego czepka, który ma wbudowane elektrody. Jest ich 19 – po osiem umieszczonych na każdej półkuli oraz trzy biegnące przez środek głowy pacjenta. To właśnie dzięki nim możliwa jest obserwacja impulsów elektrycznych wysyłanych przez mózg w czasie czuwania. EEG w czuwaniu u dziecka można przeprowadzać tak samo, jak u dorosłych, pod warunkiem, że dziecko będzie w stanie leżeć lub siedzieć bezruchu przez cały okres badania. Dlatego też u osób młodszych, niż 4 rok życia, EEG przeprowadza się wyłącznie we śnie.

Podczas badania pacjent leży podpięty do odpowiedniej aparatury. W tym czasie nie może mówić, ruszać się, ani wykonywać innych czynności, które mogłyby zakłócić wynik badania. Cały zapis z EEG przeważnie trwa około 20 minut. Podczas EEG w czuwaniu początkowo pacjent ma zamknięte oczy, a na późniejszym etapie badania możliwe jest włączenie dodatkowej stymulacji pacjenta np. pokazywania mu błysków światła czy ćwiczeń oddechowych. Interpretacji wyników dokonuje lekarz-neurolog.

Przygotowanie do EEG w czuwaniu

Przygotowanie do EEG w czuwaniu nie jest trudne. Na badanie należy zgłosić się, będąc wypoczętym, po spożyciu lekkiego posiłku. Istotne jest zebranie informacji o przyjmowanych lekach, które mogą zaburzać pracę układu nerwowego. Środki można zabrać ze sobą lub spisać ich nazwy i podać je lekarzowi, przed przystąpieniem do wykonywania badania. Skóra głowy podczas EEG musi być czysta, umyta i niepokryta żadnymi kosmetykami.

Jeśli w ciągu kilku ostatnich dni włosy były farbowane, należy odłożyć badanie na później. Przynajmniej na dzień przed badaniem konieczne jest odstawienie napojów energetycznych, kawy i alkoholu. Tuż przed wykonaniem EEG nie powinno się oglądać telewizji, korzystać z komputera czy telefonu. Badania EEG można wykonać w naszej placówce.

Specjalista przyjmujący w centrum medycznym MedicArt:

  • lek. Tomasz Mataczyński

 

Rejestracja telefoniczna

71 729 48 87

Rejestracja internetowa


 

Znajdziesz nas również na Facebooku!link facebook

Masz pytania?

Rejestracja: 717294887

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy