EEG Wrocław

EEG Wrocław – wszystko, co warto wiedzieć o badaniu

Badanie EEG, zwane też elektroencefalografią, jest bezbolesną i w pełni bezpieczną metodą diagnostyki wykorzystywaną do skontrolowania bioelektrycznej czynności mózgu. Dzięki temu, że elektroencefalogram jest metodą bezinwazyjną i nie wymaga od pacjenta wykonywania żadnych skomplikowanych czynności, często wykorzystuje się ją również do badań dzieci. W naszym Prywatnym Centrum Medycznym MedicArt zapewniamy pacjentom dostęp do nowoczesnych technologii, które w połączeniu z dużą wiedzą oraz doświadczeniem lekarzy pozwalają na precyzyjną diagnostykę i wdrożenie odpowiednich sposobów leczenia.

Badanie EEG – w jaki sposób przebiega diagnostyka?

Jako że badanie EEG jest bezinwazyjną metodą diagnostyczną, podczas jego trwania na głowę pacjenta zakłada się siateczkę z elektrodami pokrytymi specjalnym preparatem przewodzącym. Ich zadanie polega na odbieraniu sygnałów w postaci fal mózgowych, które następnie przekazują do wzmacniacza bioelektrycznego. Lekarz opisuje pracę mózgu, skupiając się na rozkładzie fal, ich kształcie, ciągłości czy natężeniu, a także porównuje je do wieku i stanu zdrowia pacjenta. Dzięki temu może szybko zauważyć, czy praca mózgu przebiega prawidłowo. Jeśli chodzi o EEG Wrocław jest miejscem, w którym zapewniamy naszym pacjentom dokładną oraz rzetelną diagnozę.

Warto też wspomnieć, że badanie EEG opisuje pracę mózgu zarówno w stanach spoczynku, jak i w deprywacji snu. Dlatego to ważne, aby pacjent podczas diagnostyki był zrelaksowany. Przed badaniem zaleca się zrezygnowanie ze wzmożonego wysiłku fizycznego, który może uniemożliwiać poprawny odczyt. Pacjent nie powinien także zażywać żadnych napojów zawierających kofeinę (na przykład kawy, herbaty, coli) przez minimum 8 godzin przed badaniem EEG. Oprócz tego warto również pamiętać, aby nie przyjmować żadnych leków nasennych lub uspokajających. Można jednak kontynuować terapię zaleconą przez lekarza. W przypadku takich urządzeń jak elektroencefalogram pacjent powinien również dokładnie umyć włosy i nie nakładać na nie żadnych preparatów stylizujących lub odżywek.

EEG Wrocław – kiedy warto zdecydować się na wykonanie badania?

Mówiąc o takim badaniu jak EEG, Wrocław umożliwia wykonanie diagnostyki bez konieczności wcześniejszego skierowania przez lekarza. Mimo to istnieją różnego rodzaju dolegliwości, których przyczynę można poznać między innymi dzięki wykonaniu EEG. Badanie poleca się zarówno osobom starszym, jak i dzieciom, ponieważ przebiega w bardzo spokojny sposób, który nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Z tego samego powodu EEG można wykonywać także w przypadku kobiet w ciąży. Najczęściej wymienianymi wskazaniami do przeprowadzenia badania są:

  • nawracające omdlenia i utraty świadomości,
  • częste migreny,
  • padaczka,
  • problemy ze snem,
  • zawroty głowy, poczucie otumanienia,
  • problemy z koncentracją, zaburzenia mowy, stany lękowe.

Badanie EEG u dziecka – jak to wygląda?

Zastanawiasz się, jak wygląda badanie EEG u dziecka? Zabieg u dzieci wykonuje się zawsze w pozycji siedzącej lub leżącej (tak zwane EEG we śnie).

Maluch powinien podczas całego badania zachować spokój, ponieważ gwałtowne ruchy mogą zaburzyć wynik badania lub zniekształcić obraz zapisu. Gdy dziecko jest już gotowe, na jego głowę zakłada się czepek, który posiada od 16 do 24 elektrod. Na elektrody nanosi się żel poprawiający przewodnictwo, dzięki czemu możliwe jest rejestrowanie aktywności mózgu. Następnie powstaje dokładny zapis czynnościowy pracy mózgu, który ukazuje wynik badania. Bardzo ważne jest, aby przed badaniem dziecko zjadło niewielki posiłek i wykluczyło ze swojej diety słodycze czy napoje gazowane.

Zalecenia i sposób przygotowania do badania EEG

Zalecenia ogólne:

  • Przez dwa dni przed badaniem nie należy spożywać czekolady, napojów z kofeiną (kawa, mocna herbata, Cola), alkoholu i innych substancji odurzających.
  • W przeddzień badania wieczorem pacjent myje głowę, jednak po umyciu nie należy stosować dodatkowych kosmetyków takich jak: odżywka, pianka, lakier czy oliwka dla niemowląt.
  • Podchodząc do badania EEG w czuwaniu pacjent musi być wyspany i wypoczęty.
  • Przed badaniem należy zjeść lekki posiłek.
  • Bezpośrednio przed badaniem zalecane jest skorzystanie z toalety.
  • Badanie nie ma wpływu na przyjmowane przez pacjenta wszystkie leki stałe.

Zalecenia do badania we śnie:

  • Badanie EEG w śnie dziennym:
    • Niemowlęta – do badania dziecko musi być senne, w razie potrzeby należy wybudzić je wcześniej niż zwykle.
    • Małe dzieci – dziecko wybudzamy 2 do 3 godzin wcześniej niż zazwyczaj, aby było ono senne na czas trwania badania.
  • Zabronione jest zażywanie preparatów ułatwiających zasypianie przed snem poprzedzającym badanie.
  • Pacjent może zasnąć dopiero w pracowni po założeniu elektrod.
  • W przypadku małych dzieci nie należy dopuścić do zaśnięcia (nawet na kilka minut) podczas drogi do Centrum Medycznego na badanie.

Specjaliści pracowni EEG w Centrum Medycznym MedicArt:

  • dr n. med. Maria Chmielewska – opisy dziecięce EEG
  • lek. n. med. Łukasz Dorobisz – opisy dorosłych EEG
  • Lilla Gruda – Technik pracowni EEG

W przypadku takich badań jak EEG Wrocław jest jednym z miast, które zapewniają pacjentom łatwy dostęp do nowoczesnych urządzeń i wykwalifikowanych lekarzy. W MedicArt dbamy o to, aby każdy nasz pacjent mógł poczuć się w pełni komfortowo. Dzięki temu wszystkie badania przebiegają dużo sprawniej, a dla najmłodszych dzieci jest to mniejszy stres i zniecierpliwienie.

 

Rejestracja telefoniczna

71 729 48 87

Rejestracja internetowa


Znajdziesz nas również na Facebooku!link facebook

Masz pytania?

Rejestracja: 717294887

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy