Endokrynologia dziecięca Wrocław

Endokrynologia dziecięca Wrocław – jakich pacjentów przyjmuje lekarz?

Rodzicom, którzy borykają się m.in. z hormonalnymi problemami swoich pociech i potrzebny jest im doświadczony endokrynolog dziecięcy Wrocław umożliwia skorzystanie ze specjalistycznej pomocy, jaką można znaleźć w naszym ośrodku. Wrocławska endokrynologia dziecięca prowadzona w MedicArt przyjmuje wszystkich młodych pacjentów. Opieka lekarska świadczona jest zarówno niemowlętom, jak i dzieciom starszym oraz młodzieży dojrzewającej. Nasza klinika endokrynologii dziecięcej pomaga osobom do osiemnastego roku życia.

Endokrynolog dziecięcy Wrocław – właściwe podejście do młodego pacjenta

Pracujący w naszej klinice we Wrocławiu endokrynolog dziecięcy to specjalista z wieloletnią praktyką oraz odpowiednim przygotowaniem do pracy z młodymi pacjentami, którzy wymagają odmiennego podejścia, niż osoby dorosłe. Najmłodsi często odczuwają lęk przed wizytą w gabinecie lekarskim, nierzadko wstydzą się mówić o swoich dolegliwościach, a rodzice nie wiedzą wszystkiego, by mogli przekazać pełny obraz choroby. Dlatego nasza poradnia endokrynologiczna dla dzieci zatrudnia fachowców po profesjonalnym pedagogicznym przeszkoleniu, którzy doskonale wiedzą, jak wzbudzić u młodego pacjenta poczucie zaufania i nawiązać komunikację pozwalającą na przeprowadzenie dokładnych działań diagnostycznych oraz bezbłędne rozpoznanie problemu, co umożliwi rozpoczęcie właściwego leczenia.

Endokrynologia dziecięca to szczególny dział medycyny wymagający wyjątkowego zaangażowania specjalisty. Narządy u dzieci rozwijają się, a gospodarka hormonalna zmienia się z roku na rok. U każdej osoby następuje to w różnym tempie, co jest zupełnie normalne, dlatego lekarz nie może działać rutynowo, a podchodzić indywidualnie do każdego młodego pacjenta. Dokładnie tak pracuje endokrynolog dziecięcy we wrocławskim ośrodku MedicArt.

Endokrynologia dziecięca – czego dotyczy ta dziedzina medycyny?

Dział endokrynologii dziecięcej MedicArt we Wrocławiu zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem problemów zdrowotnych związanych z układem hormonalnym u dzieci oraz młodzieży. Dotyczą one zaburzeń w funkcjonowaniu gruczołów wydzielania zewnętrznego, takich jak trzustka, nadnercza, tarczyca, gonady oraz przysadka mózgowa. Decyzję o wizycie u specjalisty endokrynologa powinni podjąć rodzice dzieci, u których lekarz pediatra stwierdził nieprawidłowości w rozwoju psychosomatycznym.

Warto mieć świadomość, że nie zawsze niepokojące objawy muszą oznaczać występowanie zaburzeń, ale zawsze należy skonsultować je ze specjalistą. Dzieci rozwijają się, a później dojrzewają w różnym tempie i jest to zupełnie normalne. Szczególnego zainteresowania wymagają jednak przypadki, kiedy odstępstwa od rówieśników są wyjątkowo silne, ale nawet wtedy stan ten nie musi oznaczać zaburzonej pracy gruczołów. Endokrynolog dziecięcy musi jednak przyjrzeć się takiej osobie i skontrolować, czy pacjent wymaga terapii, czy na danym etapie wystarczy obserwacja.

Poradnia endokrynologiczna dla dzieci MedicArt przyjmuje młodych pacjentów, u których nie tylko nie pojawiają się np. oznaki dojrzewania, ale także dzieci ze zbyt szybkim następstwem tego procesu. Niestety, ale rodzice często nie zdają sobie sprawy, że interwencji medycznej mogą wymagać nie tylko przypadki opóźnienia rozwoju, ale również jego intensywnego przebiegu. Endokrynologia dziecięca bada objawy mogące świadczyć o zaistnieniu zaburzenia gospodarki hormonalnej. Do takich symptomów najczęściej należą:

  • spowolniony lub nadmierny wzrost dziecka,
  • nadwaga i otyłość,
  • opóźnione dojrzewanie płciowe;
  • przyspieszony rozwój, o którym może świadczyć np. zarost łonowy u kilkulatka, nadmierne owłosienie u nastolatka, przedwczesny trądzik,
  • wypadanie włosów,
  • drażliwość idąca w parze z obrzękami ciała,
  • nadmierna utrata wagi mimo prawidłowego żywienia,
  • zbyt wczesna aktywność gruczołów piersiowych u dziewczynek.

Specjalnej uwagi wymaga przerost sutków u chłopców. Leczenie ginekomastii jest trudne dla młodego pacjenta. To choroba, która wiążę się nie tylko z zaburzeniami hormonalnymi i cielesnymi tego efektami, ale najczęściej staje się też przyczyną kłopotów psychicznych, silnych kompleksów itp.

Dlatego endokrynolog dziecięcy powinien wykazać się empatią i odpowiednim podejściem do dziecka, które musi zrozumieć, że jest to schorzenie jak każde inne i nie powinno być przyczyną odczuwania wstydu. Lekarz musi pomóc młodemu pacjentowi uporać się nie tylko z chorobą, ale również z problemami psychicznymi. Taką profesjonalną opiekę gwarantuje klinika endokrynologii dziecięcej MedicArt we Wrocławiu. Leczenie ginekomastii pod okiem naszego lekarza przebiega sprawnie i z dużą dbałością o możliwie maksymalną redukcję stresu odczuwanego przez dziecko.

Endokrynologia dziecięca zajmuje się również leczeniem chorób tarczycy, przysadki i podwzgórza oraz zaburzeniami funkcji gonad. Często za niedobór niektórych hormonów odpowiadają uwarunkowania genetyczne, dlatego endokrynologia dziecięca wskazana jest dla dzieci i młodzieży ze zdiagnozowanymi zespołami genetycznymi, takimi jak zespół Turnera oraz zespół Downa.

 

Specjalista endokrynolog dziecięcy przyjmujący w centrum medycznym MedicArt:

  • lek. Tatiana Gładysz

Zakres usług:

  • Konsultacja endokrynologiczna dzieci

Rejestracja telefoniczna

71 729 48 87

Znajdziesz nas również na Facebooku!link facebook

Masz pytania?

Rejestracja: 717294887

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy