USG bioderek Wrocław

USG bioderek we Wrocławiu

Jednym z pierwszych badań, jakie powinno przejść dziecko po urodzeniu, jest USG bioderek. Badanie wykonuje się w celu wykluczenia lub potwierdzenia tzw. dysplazji stawu biodrowego. Niedorozwój stawu biodrowego dotyka aż 4% dzieci. Niezdiagnozowana, a w konsekwencji nieleczona dysplazja może doprowadzić do zwichnięcia stawu i późniejszych problemów z chodzeniem. Zaawansowana postać choroby wymaga leczenia chirurgicznego, co wiąże się z długotrwałą rehabilitacją.

USG stawów biodrowych niemowląt umożliwia szybsze wykrycie wady, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości, wdrożenie odpowiedniej terapii. Badanie stawów biodrowych u niemowląt we Wrocławiu przeprowadza Prywatne Centrum Medyczne MedicArt.

Kiedy wykonać USG stawów biodrowych niemowląt?

Wykonanie USG bioderek w pierwszych miesiącach życia dziecka daje szansę na szybkie rozpoznanie nieprawidłowości i rozpoczęcie leczenia, które przywróci prawidłową budowę biodra. Dlatego standardowo zaleca się dwukrotne badanie bioderek u niemowląt. Jeżeli jednak w stawach biodrowych dziecka zostaną wykryte dysfunkcje, badania będą przeprowadzane częściej.

Pierwsze badanie wykonuje się w 6 tygodniu życia, a kolejne w 3 miesiącu życia, jako badanie kontrole. Mimo że pojedyncze badanie rekomenduje się wszystkim dzieciom, istnieją dodatkowe przesłanki do jego powtórzenia. Badanie stawów biodrowych u niemowląt jest szczególnie ważne, jeśli:

  • tuż po urodzeniu wykryto u dziecka nieprawidłowości w obrębie stawu biodrowego,
  • u rodzeństwa lub w rodzinie zdiagnozowano przypadki dysplazji biodrowej,
  • dziecko przyszło na świat w następstwie porodu pośladkowego.

Pomimo wymienionych wskazań medycznych, nie zaleca się wcześniejszego USG stawów biodrowych niemowląt niż przed ukończeniem 6 tygodnia. Przed tym terminem stawy biodrowe nie są jeszcze wykształcone prawidłowo i wynik badania mógłby być niemiarodajny.

Przygotowanie dziecka do USG bioderek

W naszym ośrodku, po wcześniejszym umówieniu, przeprowadzą Państwo USG bioderek niemowląt. Działamy na terenie Wrocławia. Świadczymy usługi diagnostyczne na najwyższym poziomie. Zawsze dbamy, by badanie bioderek u niemowląt było całkowicie bezpieczne, bezbolesne i przebiegało w miłej atmosferze.

Jeżeli dziecko przyjmuje leki, należy o tym poinformować lekarza, przeprowadzającego USG bioderek Jak wygląda kwestia zachowania dziecka, zależy już od wielu czynników. Warto nakarmić maluszka przed badaniem, by nie płakał. Podczas badania rodzice zwykle towarzyszą dziecku – do ich zadań wówczas należy zdjęcie maluszkowi pieluszki, a także odsłonięcie jego brzuszka. Następnie trzeba położyć dziecko na specjalnym stole. Badanie nie wymaga od rodziców innych, specjalnych przygotowań.

Przebieg badania bioderek u niemowląt

Kiedy dziecko jest już częściowo rozebrane, lekarz nakłada w okolicach bioder niewielką ilość żelu sprzęgającego. Żel ułatwia poślizg głowicy oraz umożliwia osiągnięcie lepszej jakości obrazu na ekranie urządzenia. Podczas USG stawów biodrowych niemowląt, lekarz bada stawy biodrowe pod różnym kątem za pomocą sondy emitującej ultradźwięki. Uzyskany czarno-biały obraz pokazuje wewnętrzne struktury biodra. Ewentualne nieprawidłowości widoczne są od razu na ekranie aparatu. Badanie trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.

Szczególne zalecenia po USG stawów biodrowych niemowląt

Niekiedy badanie bioderek u niemowląt może wykazać nieprawidłowości. Ortopeda najczęściej na początek zaleca kładzenie dziecka na brzuszku i szerokie pieluchowanie. Ma to na celu trzymanie nóżek dziecka w pozycji żabki. Korekcja niewielkich wad wrodzonych związanych z ułożeniem stawów biodrowych może z powodzeniem odbywać się w warunkach domowych, jednak to lekarz powinien decydować o tego rodzaju leczeniu. W przypadku bardziej zaawansowanych wad niezbędne mogą okazać się aparaty ortopedyczne.
USG bioderek niemowląt to badanie, którego żaden troskliwy rodzic nie może pominąć. Umożliwia wczesne wykrycie wad w budowie stawów biodrowych i podjęcie skutecznego leczenia. Zachęcamy Państwa do skorzystania z USG stawów biodrowych niemowląt. Wrocław to siedziba MedicArt; dysponujemy wysokiej klasy sprzętem diagnostycznym oraz wykwalifikowaną kadrą medyczną.

Specjalista przyjmujący w centrum medycznym MedicArt:

  • dr n. med. Joanna Ptaszyńska
  • dr n. med. Ewa Syweńki

Rejestracja telefoniczna

71 729 48 87

Rejestracja internetowa


Znajdziesz nas również na Facebooku!link facebook

Masz pytania?

Rejestracja: 717294887

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy