Czym jest USG Doppler?
USG Doppler, czyli inaczej USG tętnic i żył wykonuje się w celu pomiaru parametrów przepływu naczyniowego. Najczęściej procedura diagnostyczna dotyczy kończyn dolnych, ale czasami wykonuje się również Doppler tętnic szyjnych. USG żył, jak każde inne USG jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym i bezbolesnym, możliwym do wykonywania nawet u osób starszych i kobiet w ciąży.
Jak przygotować się do badania USG?
Zarówno Doppler tętnic szyjnych, jak i Doppler żył, nie wymagają od Pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Wyjątkiem są badania dopplerowskie powłok brzusznych, wątroby, nerek. Wówczas na 24h godziny przed badaniem należy stosować dietę lekkostrawną oraz stosować lek z simetikonem (np. espumisan). Dzięki temu możliwe jest pozbycie się powietrza z przewodu pokarmowego, które utrudnia dostrzeżenie zmian w USG. Około 6 godzin przed badaniem należy zaprzestać jedzenia, nie palić, nie żuć gumy oraz zrezygnować z innych napojów niż woda gazowana. O konieczności odpowiedniego przygotowania się na badanie informuje rejestratorka medyczna podczas umawiania na wizytę
Na czym polega badanie USG Doppler?
Podczas badania Pacjenci proszeni są o zdjęcie części garderoby w okolicach miejsc, które będzie obejmowało badanie. Skórę smaruje się specjalnym żelem, a następnie po niej głowicą emitującą fale ultradźwiękowe. Fale te odbijają się od tkanek pacjenta, a następnie powracają do głowicy. Zmiany częstotliwości fal, spowodowane różnicami w stopniu pochłaniania ultradźwięków w zależności od tkanki, rejestrowane są przez urządzenie USG, które na ich podstawie wyświetla obraz widoczny na ekranie. Pozwala to lekarzowi na dokładną ocenę prędkości przepływu krwi w badanym odcinku naczynia, a także umożliwia wykrycie miejscowych zwężeń, czy obszarów w których dochodzi do przepływu wstecznego
Badanie pozwala na kompleksową ocenę najważniejszych parametrów hemodynamicznych pacjenta. Przed USG nie należy nakładać na obszar badany kosmetyków takich jak balsamy czy masła do ciała. Przy pomocy USG tętnic można zdiagnozować zakrzepy czy tętniaki wraz z dokładną lokalizacją miejsca ich występowania, nieprawidłowości zastawek lub inne choroby żylne.
USG żył USG tętnic USG Doppler – cena
Kiedy należy przeprowadzić Doppler żył? Zawsze, gdy podejrzewa się występowanie choroby zatorowo-zakrzepowej, miażdżycy czy wrodzonych wad naczyń krwionośnych, należy zlecić USG Doppler. Cena takiego badania w MedicArt to 160 zł. Podczas wizyty lekarz przeprowadza krótki wywiad, a następnie przechodzi do badania. Wyniki z przeprowadzonej diagnozy otrzymuje się zaraz po przeprowadzeniu badania w postaci zdjęć oraz opisu słownego.
Kiedy udać się na badanie USG Doppler?
Wśród objawów, które powinny skłonić do zastanowienia się nad koniecznością przeprowadzenia takiego badania, można wymienić między innymi:
- obrzęki, uczucie mrowienia oraz bóle kończyn,
- zmiany ucieplenia kończyn dolnych (nadmierną ciepłotę lub ochłodzenie)
- owrzodzenia, skurcze i uczucie kłucia.
Oprócz tego za wskazania uznaje się również stany pourazowe, gdy pacjent zmuszony był do długotrwałej rekonwalescencji w pozycji leżącej, czy czas, gdy rozważane jest przeprowadzenie zabiegu, po którym osoba badana musiałaby być długo unieruchomiona.
Szukasz miejsca, w którym wykonasz USG żył? Skorzystaj z usług MedicArt z Wrocławia, gdzie doświadczona kadra sprawnie i dokładnie przeprowadzi potrzebne badanie.