Wśród licznych metod diagnostycznych USG jamy brzusznej, w przebiegu różnych dolegliwości, to jedno z podstawowych badań. Należy ono do sposobów bezinwazyjnych i atraumatycznych, stąd też stosuje się je powszechnie we wszystkich placówkach medycznych.
Co widać podczas badania USG jamy brzusznej?
Ultrasonografia (metoda diagnostyki obrazowej) polega na zastosowaniu ultradźwięków w celu uzyskania obrazu wewnętrznego w obrębie tkanek miękkich. Badanie jamy brzusznej pozwala na uzyskanie dokładnego widoku wnętrza poszczególnych organów:
- trzustki
- wątroby
- nerek
- pęcherza moczowego
- śledziony
- nadnerczy
- dużych naczyń jamy brzusznej, czyli aorty, żyły głównej dolnej i naczyń biodrowych
- prostaty u mężczyzn
- macicy i jajników u kobiet
Osoba przeprowadzająca badanie otrzymuje dokładny widok przekroju przez wszystkie organy. Pokazuje ich rozmiar, odległości między sobą, wszelkie zmiany w obrębie ich ścian, a także sposób ich pracy – ponieważ USG powłok brzusznych pozwala na uzyskanie filmu z wnętrza pracujących narządów.
Jak wygląda przebieg badania USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej bezbolesne, bezinwazyjne badanie, które można przeprowadzać bez względu na wiek czy stan zdrowia pacjenta, również bez potrzeby odpowiedniego przygotowania. Jednakże należy mieć na uwadze, iż przygotowanie do badania daje lekarzowi lepszy pogląd na wnętrze jamy brzusznej i pozwala uzyskać rzetelniejsze wyniki.
Podczas badania pacjent kładzie się na plecach z rękami wzdłuż tułowia, a lekarz wodzi po jego brzuchu głowicą ultrasonograficzną lekko uciskając, z użyciem specjalnego żelu. Lekarz w trakcie badania może poprosić pacjenta o głęboki wdech i zatrzymanie powietrza, obrócenie się na bok lub (rzadko) na brzuch. Całość trwa zaledwie kilka minut.
Jak przygotować się na USG jamy brzusznej?
Przygotowanie do badania polega na maksymalnym wypełnieniu pęcherza moczowego i opróżnieniu jelit z treści. Oznacza to, że pacjent powinien zgłosić się na badanie poranne na czczo, ewentualnie na badanie popołudniowe – po lekkim śniadaniu i kilku godzinach bez posiłku. Na około 1-1,5 godziny przed USG powłok brzusznych należy wypić około 1,5 litra wody i powstrzymać się przed oddaniem moczu aż do jego zakończenia. W celu uniknięcia zaburzenia widoczności obrazu przez wydostające się gazy jelitowe, najlepiej zastosować środek odgazowujący (np. Espumisan) na około 3 dni wcześniej, i na kilka godzin przed samym badaniem.
USG jamy brzusznej – co wykrywa?
W badaniu ultrasonograficznym można zaobserwować anomalie w narządach, wielkości rzędu 0,1 mm, czyli bardzo małe. Pozwala to na dokładną diagnostykę ciąży, a także wczesne określenie zmian anatomicznych oraz czynnościowych w obrębie narządów. Badanie służy określeniu stanu zdrowia bądź anomalii u osób objawowych, bezobjawowych, oraz do oceny postępów leczenia, na przykład w przebiegu:
- nadciśnienia tętniczego
- cukrzycy
- biegunki/wymiotów
- utraty masy ciała
- zwiększenia się obwodu brzucha bez wyraźnej zmiany nawyków żywieniowych
- w przypadku stwierdzenia palpacyjnego guzów w obrębie jamy brzusznej
USG jamy brzusznej we Wrocławiu – kiedy należy je pilnie wykonać?
We Wrocławiu wykonujemy USG jamy brzusznej w naszym Centrum Medycznym MedicArt – zarówno w przypadkach planowych, jak i pilnych. Oto kilka z objawów będących przesłankami do wykonania badania:
- urazy w obrębie jamy brzusznej (pobicia, upadki, wypadki komunikacyjne i inne)
- wszelkie objawy bólowe – w podejrzeniu stanów zapalnych trzustki, wyrostka robaczkowego, nerek, przy krwawieniu z przewodu pokarmowego i innych prawdopodobnych przyczynach
Badanie jest pomocne w diagnostyce żółtaczki i przy diagnostyce stanów gorączkowych niewiadomego pochodzenia.
Ciąża a USG jamy brzusznej
USG jamy brzusznej to jedno z najpowszechniej wykonywanych we Wrocławiu badań, niezbędne do oceny stanu płodu oraz wieku ciąży. Pierwsze USG ciąży we Wrocławiu przeprowadza się około 10. tygodnia i jest to badanie dopplerowskie – przez pochwowe.
Badanie USG genetyczne, pomiędzy 11-14 t.c. ma na celu stwierdzenie rozwoju wszystkich narządów u płodu oraz wykluczenie ewentualnych wad genetycznych. Kolejne badania wykonuje się w 18-22. oraz w 28-32. t.c. USG jamy brzusznej u ciężarnych jest podstawowym, najważniejszym badaniem pozwalającym określić wiek płodu, i co za tym idzie – termin porodu, stan wszystkich narządów, a w przyszłości może również z dużym prawdopodobieństwem określić płeć dziecka. Należy przy tym podkreślić, że to badanie bezpieczne dla kobiet ciężarnych, w niektórych przypadkach wykonywane nawet częściej niż standardowe 4 razy, bez szkody dla dziecka czy matki.
Wykonanie USG jamy brzusznej prywatnie we Wrocławiu w Centrum MedicArt to rozwiązanie, które umożliwia diagnostykę prenatalną i tym samym wczesne wykrycie ewentualnych wad płodu oraz możliwość zdecydowania o ich leczeniu.
USG jamy brzusznej prywatnie Wrocław – gdzie wykonać?
We Wrocławiu na co dzień można wykonać USG jamy brzusznej w wielu placówkach medycznych. Oprócz szpitalnych oddziałów ratunkowych, powszechnymi miejscami jego wykonywania są gabinety ginekologiczne, gastrologiczne, a także prywatne przychodnie i kliniki. Jedną z nich jest MedicArt przy ulicy Skarbowców. Osoby, które pragną zrobić badanie jamy brzusznej we Wrocławiu z pewnością nie będą na nie długo czekały, szczególnie gdy skorzystają z oferty MedicArt – Prywatnego Centrum Medycznego, nastawionego na kompleksową obsługę pacjentów dorosłych i dzieci.
Cena USG jamy brzusznej Wrocław
Z uwagi na to, iż badanie USG to jedno z powszechniejszych badań, kolejki w placówkach państwowych bywają dość długie. Jeśli więc zachodzi potrzeba wykonania go prywatnie, zachęcamy do wykonania go w MedicArt.
USG jamy brzusznej we Wrocławiu nie powinno kosztować więcej niż 150 złotych, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W większości przypadków we Wrocławiu USG jamy brzusznej wykonuje się w wersji 2D, która daje bardzo dobry pogląd na budowę narządów wewnętrznych i płodu, dając lekarzowi prowadzącemu pełen pogląd na stan zdrowia pacjenta.
Zapraszamy do skorzystania z usługi USG jamy brzusznej w MedicArt we Wrocławiu – bez kolejek, stresu i przy bardzo profesjonalnej obsłudze medycznej, ułatwiającej otrzymanie wysokiej jakości zapisu badania ultrasonograficznego.
Specjalista przyjmujący w centrum medycznym MedicArt:
- lek. Tomasz Mataczyński
- dr n. med. Joanna Ptaszyńska
- dr n. med. Ewa Syweńki
Rejestracja telefoniczna
71 729 48 87
Rejestracja internetowa
Znajdziesz nas również na Facebooku!