Usg nadgarstka

Kiedy należy wykonać badanie USG nadgarstka i ręki?

Zarówno nadgarstek, jak i dłoń to te części ręki, które są szczególnie narażone na różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Uprawiane indywidualnie lub zespołowo sporty, powtarzalne ruchy wykonywane np. podczas pracy zawodowej, czy też nieszczęśliwe upadki mogą spowodować uraz dłoni lub nadgarstka, który jest dość delikatną i wrażliwą strukturą. Składa się z wielu kości, stawów, ścięgien oraz mięśni umożliwiających precyzyjne ruchy i poruszanie dłonią. Wszelkie nieprawidłowości w obrębie tej części kończyny górnej powinny zostać skonsultowane z lekarzem, który w razie potrzeby pogłębienia diagnostyki skieruje pacjenta na badanie USG ręki. Najczęstsze wskazania do przeprowadzenia takiego badania to urazy i zwyrodnienia, ból, obrzęk, niestabilność stawu, sztywnienie i zaburzenia czucia, czy guzy oraz powstające często w okolicy nadgarstka gangliony.

Jak wygląda USG nadgarstka i ręki?

USG nadgarstka jest badaniem bezinwazyjnym, bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym. Przeprowadza się je w pozycji siedzącej po uprzednim ściągnięciu biżuterii i zegarka. Nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, nie można go jednak wykonać wtedy, gdy pacjent ma zabandażowaną rękę lub unieruchomioną w gipsie czy ortezie. Na odsłonięty nadgarstek lekarz nakłada żel, a następnie przesuwając po badanym obszarze głowicą ultrasonograficzną i analizując pojawiający się na monitorze obraz, ocenia stan kości, stawów oraz więzadeł, mięśni, ścięgien i włókien nerwowych. W trakcie USG ręki pacjent jest też proszony o wykonanie określonych ruchów, co pozwala na dokonanie oceny dynamicznej, czyli sprawdzenie wzajemnych oddziaływań zachodzących pomiędzy poszczególnymi elementami nadgarstka.

Co można zdiagnozować dzięki USG ręki i nadgarstka?

USG nadgarstka jest bardzo pomocnym badaniem podczas diagnozowania wielu chorób oraz urazów tej części kończyny. Wśród najczęściej rozpoznawanych schorzeń znajdują się: choroba de Quervaina, zespół cieśni nadgarstka, choroba Wartenberga, zespół skrzyżowania, zespół kanału Guyona, gangliony, a także patologiczne zmiany na powierzchni kości, stany zapalne czy zmiany przeciążeniowe.
H2 Gdzie wykonać USG nadgarstka we Wrocławiu?
W stolicy Dolnego Śląska nie brakuje placówek medycznych, w których można wykonać USG dłoni, problemem może być ewentualnie ustalenie dogodnego terminu. Jednym z miejsc oferujących badanie USG nadgarstka jest znajdujące się we Wrocławiu przy ul. Skarbowców 86 Centrum Medyczne MedicArt. Badanie pozwala na szybkie zdiagnozowanie problemu, co daje pacjentowi większe szanse na odzyskanie sprawności i powrót do zdrowia.

USG nadgarstka – cena

Jeśli chodzi o USG nadgarstka cena przeprowadzanego w naszym wrocławskim centrum badania wynosi 150 zł. Cała procedura nie zajmuje dużo czasu, ponieważ trwa ok. 20 minut, pacjent nie musi też wcześniej specjalnie się przygotowywać. Badanie jest całkowicie bezpieczne, dlatego mogą się mu poddawać zarówno osoby młode, jak i seniorzy czy dzieci. Naszym pacjentom oferujemy możliwość wygodnej rejestracji poprzez skorzystanie z formularza dostępnego na stronie internetowej lub kontakt telefoniczny.

Masz pytania?

Rejestracja: 717294887

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy