USG piersi Wrocław

USG piersi, czyli badanie ultrasonograficzne, to ważny element profilaktyki raka piersi. Umożliwia ono wykrycie guzków na wczesnym etapie ich rozwoju. Wykonuje się je z użyciem ultradźwięków. To bezpieczna i bezbolesna metoda, która obrazuje wnętrze piersi. Warto pamiętać, że jedynie regularne badanie USG piersi pozwala na wykrycie zmian, które mogą przybrać charakter nowotworowy.

Co obejmuje USG piersi?

Badanie piersi we Wrocławiu obejmuje ocenę, stan oraz ewentualne zmiany, które zostaną zdiagnozowane. Dzięki badaniu można ustalić, czy zmiana jest twarda, co oznacza zwykle zwapnienie, powstanie guza nowotworowego bądź zwłóknienia. USG wykazuje również, czy zmianę wypełnia płyn. Wnętrze piersi obrazuje się za pomocą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Docierają one do tkanek, od których odbijają się i wracają do urządzenia. Po przekształceniu fali w impulsy, wytworzony obraz widać na ekranie monitora. USG piersi we Wrocławiu pozwala na ocenę zmiany – sprawdzenie, czy jest lita, czyli wiążąca się z podejrzeniem nowotworu złośliwego bądź torbielowata, oznaczają łagodniejszą formę.

Przygotowanie do USG piersi Wrocław

Badanie piersi nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjentki. Wykonuje się je w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego (choć najbardziej poleca się czas między 1 a 10 dniem cyklu), a także u kobiet w ciąży, nawet karmiących piersią.

Jeśli badanie USG piersi miało miejsce już wcześniej, należy przynieść jego wyniki. Dotyczy to również mammografii. Ponadto badanie USG można przeprowadzać wielokrotnie. Poprzedza je oczywiście wywiad lekarski.

Przed badaniem lekarz zadaje kilka pytań dotyczących wieku, daty ostatniej miesiączki, przyjmowanych leków hormonalnych, przebytych operacji piersi, daty ostatniego porodu oraz karmienia piersią, a także przypadków nowotworów piersi, jajnika lub prostaty w rodzinie.

Jak przebiega badanie USG piersi we Wrocławiu?

Przed wykonaniem USG piersi prosimy pacjentkę o rozebranie się od pasa w górę. Następnie o położenie się specjalnej leżance i założenie rąk nad głową. Lekarz przykłada do piersi głowicę urządzenia pokrytą żelem, delikatnie przesuwając ją po skórze w każdą stronę. Sprawdza w ten sposób piersi oraz węzły chłonne w dołach pachwinowych. W celu uwidaczniania poszczególnych struktur lekarz może przyciskać głowicę nieco mocniej, co choć może powodować pewien dyskomfort, nie powinno jednak wiązać się z bólem. Jeśli dolegliwości bólowe pojawią się już na samym początku badania, należy zgłosić to lekarzowi.

Badanie piersi trwa około 15 minut. W jego trakcie zwykle przekazujemy wstępną informację dotyczącą ewentualnych zmian. Po zakończeniu USG piersi pacjentka otrzymuje papierowe ręczniki do wytarcia piersi oraz następuje bardziej szczegółowe omówienie badania.

Kiedy należy wykonać badanie piersi?

Wskazanie do badania USG piersi to ból, wyczuwalne w dotyku zmiany, hormonalna terapia zastępcza, wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej, rak sutka potwierdzony w wywiadzie. Po 30. roku życia należy wykonywać je przynajmniej raz w roku. W przypadku zmian lub obciążającego wywiadu, nawet co pół roku.

 

Rejestracja telefoniczna

71 729 48 87

Rejestracja internetowa


Znajdziesz nas również na Facebooku!link facebook

Masz pytania?

Rejestracja: 717294887

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy