USG przezciemiączkowe Wrocław

Na czym polega USG przezciemiączkowe?

Badanie to wykonuje się wyłącznie u najmłodszych pacjentów, najczęściej przed 9-10 miesiącem życia, jedynie u noworodków oraz niemowląt, gdy ciemiączko nie zdążyło jeszcze skostnieć. Dzięki temu możliwy jest przepływ przez nie fal ultradźwiękowych.

Celem ultrasonograficznego badania jest dokonanie oceny rozwoju naczyń krwionośnych i mózgowia. Najczęściej przeprowadza się je u przedwcześnie urodzonych dzieci lub w przypadku dojścia do urazu podczas porodu. Badanie jest bezbolesne oraz bezpieczne dla małych dzieci.

Gdzie wykonać USG przezciemiączkowe we Wrocławiu?

Jeśli miejscem Państwa zamieszkania jest Wrocław lub okolice, zapraszamy do Centrum Medycznego MedicArt. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, którego obsługą zajmuje się starannie wyspecjalizowany personel. Wykonanie USG przezciemiączkowego jest stosunkowo tanim badaniem, dlatego warto wykonać je u każdego nowo narodzonego dziecka, aby wykluczyć ewentualne dolegliwości w kolejnych latach życia.

Dlaczego powinniśmy zdecydować się na USG głowy dziecka?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, USG przezciemiączkowe okazuje się niezwykle ważnym badaniem diagnostycznym przede wszystkim w przypadku wcześniaków czy dzieci, u których pojawił się uraz podczas porodu. Wykonując USG główki noworodka, możemy ocenić, czy nie doszło do żadnych poważnych uszkodzeń lub krwotoków, a także szybko dostrzec różnego rodzaju zmiany odbiegające od prawidłowego rozwoju. Warto przy tym wspomnieć, że szybkie wykrycie tego typu nieprawidłowości pozwala na równie szybką reakcję i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dzięki temu zyskujemy szansę na zapewnienie dziecku pełnej sprawności i jego powrót do zdrowia.

Ciemiączko, które nie zdążyło jeszcze skostnieć, zapewnia nam bardzo łatwy i precyzyjny podgląd na rdzeń kręgowy oraz mózg. To sprawia, że samo badanie nie trwa zbyt długo oraz nie okazuje się dla dziecka zbyt stresujące. W naszym Centrum Medycznym MedicArt każdy pacjent podczas USG znajduje się pod opieką wykwalifikowanych specjalistów, którzy są w stanie trafnie ocenić rozwój dziecka oraz dostrzec wszystkie niepokojące zmiany. Ponadto dbamy również o to, aby dzieci czuły się bezpiecznie i komfortowo, co pozwala na sprawne przeprowadzenie badania.

Kiedy warto zdecydować się na USG przezciemiączkowe we Wrocławiu?

Oprócz wymienionych wyżej wskazań USG głowy noworodka powinniśmy wykonać wtedy, gdy zauważymy różnego rodzaju niepokojące objawy neurologiczne, na przykład:

  • drgawki,
  • występowanie ruchów mimowolnych,
  • nieprawidłową pracę nerwów w obrębie twarzy, np. brak możliwości zmarszczenia czoła, niedowład,
  • zbyt napięte mięśnie dziecka,
  • brak kontroli nad ciałem, bezwładność,
  • nadmierny przyrost obwodu czaszki,
  • brak płaczu, osowiałość, obojętność.

Ponadto ze względu na to, że badanie jest bezinwazyjne oraz bezpieczne, dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na kontrolne USG głowy dziecka, które pozwoli nam wykluczyć wszelkiego rodzaju wady rozwoju czy inne nieprawidłowości. Jeśli chodzi o USG przezciemiączkowe Wrocław jest miejscem, w którym zapewniamy wykonanie profesjonalnego badania, dbając o ograniczenie stresu dziecka.

Jak przebiega USG przezciemiączkowe główki dziecka?

Jeśli wiemy już, kiedy należy wykonać badanie USG głowy dziecka, warto wiedzieć również o tym, jak przebiega tego typu wizyta. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a także zadbamy o odpowiednie przygotowanie dziecka. Powinniśmy przy tym pamiętać, że tak małe dziecko bardzo łatwo odczytuje emocje swoich rodziców i zazwyczaj staje się nerwowe wtedy, kiedy nie jesteśmy w dobrym humorze. Z tego też powodu planując USG głowy dziecka, należy zachować spokój i wykazać się opanowaniem.

Jako że tego typu badanie jest bezinwazyjne i bezpiecznie, nie wymaga od dziecka żadnych specjalnych przygotowań; nasza pociecha nie musi być na czczo i nie będzie narażona na żaden ból. Jedynym dyskomfortem może okazać się żel stosowany podczas USG, który w przypadku dzieci bardzo często ma taką samą temperaturę, jak ich ciało. Oprócz tego powinniśmy również pamiętać o tym, że podczas zabiegu główka musi być nieruchoma, dlatego wymaga podtrzymania przez drugą osobę.

Specjalista przyjmujący w centrum medycznym MedicArt:

  • lek. Tomasz Mataczyński
  • dr n. med. Ewa Syweńki

Rejestracja telefoniczna

71 729 48 87

Rejestracja internetowa


Znajdziesz nas również na Facebooku!link facebook

Masz pytania?

Rejestracja: 717294887

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy