USG stawu skokowego Wrocław

W centrum medycznym MedicArt wykonujemy szeroki zakres badań USG (ultrasonograficznych), w tym USG stawu skokowego. Urazy w tym obszarze często dotyczą osób uprawiających sport – choć oczywiście nie tylko. Uszkodzenia wynikają z faktu, że stopa oraz staw skokowy są szczególnie podatne na przeciążenia, a nawet złamania. Czasami dochodzi również do przerwania więzadeł międzykostnych.

Kiedy wykonuje się USG kostki?

USG stawu skokowego wykonuje się po konsultacji z lekarzem ortopedą. Wskazania do jego przeprowadzenia to ostry czy długotrwały ból stawu, obrzęki, utrudnienia w poruszaniu kostką, zmiany pourazowe, stany zapalne, guzki, zwyrodnienie stawów, reumatologiczne zapalenie stawów.

Badanie obejmuje liczne struktury. Należą do nich staw skokowo-goleniowy, staw skokowy dolny, stawy stępu, kości, błona maziowa oraz aparat więzadłowy. Podczas USG określa się również ruchomość ścięgien, stawu i kości. Co ważne, czasami zdarza się, że w czasie badania ultrasonograficznego lekarz nie jest w stanie dostrzec poszczególnych struktur. Nie wynika to z błędów w jego postępowaniu, lecz tego, że niektóre struktury w stawie skokowym bywają słabo widoczne. W takim wypadku zaleca się dodatkową diagnostykę, np. w postaci rezonansu magnetycznego.

USG stawu skokowego Wrocław – przygotowanie do badania

USG kostki nie wymaga specjalnego, wcześniejszego przygotowania od pacjenta. Podczas badania wystarczy odsłonić staw skokowy, aby głowica mogła bez problemu przesuwać się po skórze. Wyklucza to pojawienie się na USG z gipsem lub innym opatrunkiem. Warto za to wybrać wygodny strój pozwalający na bezproblemowe podwinięcie nogawek. Dodatkowo ze względu na stosowanie żelu podczas badania odradzamy używanie wcześniej tłustych kosmetyków w danym miejscu. Co więcej, należy mieć ze sobą historię choroby oraz dokument potwierdzający tożsamość. Nie trzeba za to przychodzić na czczo.

Bezpieczne USG stawu skokowego Wrocław

USG stawu skokowego to całkowicie bezpieczna procedura. To specjalistyczne badanie diagnostyczne, które wykonujemy w razie podejrzenia nieprawidłowości w strukturach anatomicznych. USG kostki nie boli, trzeba mieć jednak na uwadze, że w przypadku poważnych urazów, głowica przesuwająca się po skórze może wywołać niewielki dyskomfort. Podczas jego wykonania pacjent znajduje się w pozycji leżącej, jednak specjalista może poprosić o zmianę pozycji, gdy zajdzie taka potrzeba. Lekarz smaruje skórę pacjenta w miejscu styku z głowicą żelem bazującym na wodzie, po czym przesuwa nią po skórze. Obraz USG pojawia się na ekranie monitora.

USG kostki to badanie, któremu mogą zostać poddani pacjenci w różnym wieku, w tym seniorzy i dzieci. Nie ma też przeciwwskazań, aby korzystały z niego kobiety w ciąży. Wynika to z faktu, że fale ultrasonograficzne emitowane przez aparaturę okazują się całkowicie obojętne dla ludzkiego organizmu.

Na badanie w centrum medycznym MedicArt można umówić się poprzez kontakt mailowy, telefoniczny lub formularz na naszej stronie.

Specjalista przyjmujący w centrum medycznym MedicArt:

  • lek. Tomasz Mataczyński

 

Rejestracja telefoniczna

71 729 48 87

Rejestracja internetowa


 

Znajdziesz nas również na Facebooku!link facebook

Masz pytania?

Rejestracja: 717294887

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy