USG tarczycy Wrocław

USG tarczycy Wrocław i okolice

Ultrasonografia tarczycy jest specjalistycznym badaniem obrazującym, wykorzystywanym przez lekarzy endokrynologów w diagnostyce i leczeniu chorób tarczycy oraz przytarczyc. Pozwala ono na szybkie, bezbolesne, a także bezinwazyjne sprawdzenie wielkości tarczycy, jej budowy anatomicznej, określenie położenia i stanu gruczołów tarczycowych. Ponadto w trakcie przeprowadzanego badania USG tarczycę można zdiagnozować pod kątem powstawania, rozmiarów i echogeniczności zmian ogniskowych (zwapnienia, torbieli, guzków) wyraźnie odróżniających się na tle miąższu tarczycy.

Na czym polega USG tarczycy?

Badanie trwa kilka minut i jest wykonywane w pozycji leżącej. Polega ono na pokryciu szyi specjalnym żelem i przyłożeniu głowicy ultrasonografu. Następnie lekarz powoli przesuwa głowicę po powierzchni skóry pacjenta w miejscu, w którym znajduje się tarczyca i obserwuje obraz na ekranie.

Prywatne centrum medyczne MedicArt znajduje się na terenie Wrocławia i prowadzi usługi diagnostyczne USG tarczycy. Wszystko to pod okiem specjalistów, dysponujących szeroką wiedzą i bogatym doświadczeniem.

Ultrasonografia tarczycy oraz przytarczyc zalicza się do najważniejszych badań tych narządów. Umożliwia specjalistom analizę i ocenę struktury miąższu, a także wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Dzięki USG lekarz ustala położenie zmian chorobowych oraz ich rozmiary. Diagnostykę obrazową tarczycy przeprowadza się przy podejrzeniu schorzenia, w tym torbieli czy guzków, jak również stanów zapalnych narządu. Wyniki pozwalają na szybkie wdrożenie optymalnej terapii.

Kiedy należy wykonać badanie ultrasonograficzne tarczycy?

Decyzję o skierowaniu pacjenta na USG tarczycy podejmuje lekarz. Opiera się przy tym na zgłaszanych przez chorego symptomach mogących sugerować problemy z tarczycą. Objawy budzące zaniepokojenie to m.in. powiększenie gruczołu albo występowanie wola, które można wyczuć już podczas badania palpacyjnego. Czujność powinny zwiększyć trudności podczas przełykania, duszności oraz długotrwale utrzymująca się chrypka. Kolejne dolegliwości, które mogą (choć nie muszą) świadczyć o chorobie tarczycy, to kłopoty ze snem, czyli nadmierna senność, przewlekłe zmęczenie oraz brak energii lub odwrotnie – bezsenność.

To nie wszystkie symptomy, które mogą przekonać specjalistę o potrzebie skierowania pacjenta na USG tarczycy i przytarczyc. Należą do nich również nieprawidłowości w badaniach hormonalnych oraz spadek lub przyrost masy ciała. Tarczyca wpływa na szereg zachodzących w organizmie procesów, włącznie z przemianą materii. Przy nagłej utracie wagi przy jednoczesnym dużym łaknieniu lekarz może podejrzewać nadczynność tarczycy. Z kolei nadmierny wzrost masy ciała może być wywołany przez niedoczynność. Diagnostyka pozwoli na odkrycie źródła dolegliwości.

USG tarczycy i przytarczyc – profesjonalna diagnostyka

Nie każdy wie, jak wygląda USG tarczycy. Na czym polega owo badanie? To nieinwazyjna diagnostyka, w której w ciągu kilku minut lekarz sprawdza stan narządu przy użyciu specjalnej głowicy. Analizuje obraz wyświetlany na monitorze, podczas gdy pacjent leży nieruchomo.

Diagnostyka ultrasonograficzna zalicza się do badań, do których żadne przygotowanie nie jest potrzebne. Można je wykonywać o każdej porze dnia, nie trzeba być na czczo etc. Bezpośrednio przed położeniem się we wskazanym miejscu pacjent powinien zdjąć z szyi biżuterię. Ewentualnie powinien też się rozebrać, jeżeli założył ubranie, które mogłoby przeszkadzać w swobodnym dostępie do gruczołu (np. golf).

Jeśli u pacjenta zdiagnozowano wcześniej schorzenie tarczycy, dobrym rozwiązaniem będzie zabranie na wizytę wyników poprzedniego USG. W zależności od tego, jak przebiega badanie, lekarz decyduje o dalszym postępowaniu.

Badania tarczycy Wrocław – gdzie najlepiej?

Badaniu tarczycy można się poddać w ramach NFZ, jednak często pacjent musi uzbroić się w cierpliwość i czekać. Inna, coraz chętniej wybierana opcja, to przeprowadzenie USG tarczycy prywatnie, w ośrodkach świadczących usługi medyczne komercyjnie. Można je znaleźć w mniejszych miejscowościach, a także w większych, takich jak stolica Dolnego Śląska. Jeśli pacjent pragnie jak najszybciej poznać wyniki USG tarczycy Wrocław to miasto, w którym wykonuje je wielu wykwalifikowanych specjalistów. Warto wybrać placówkę, w której pracuje doświadczona kadra.

Osobom chcącym zapisać się na badanie tarczycy Wrocław ma mnóstwo do zaoferowania. Pacjentów potrzebujących specjalistycznej diagnostyki przyjmuje w nim m.in. prywatne centrum medyczne MedicArt.

Specjalista przyjmujący w centrum medycznym MedicArt:

  • lek. Tomasz Mataczyński
  • dr n. med. Ewa Syweńki

Rejestracja telefoniczna

71 729 48 87

Rejestracja internetowa


Znajdziesz nas również na Facebooku!link facebook

Masz pytania?

Rejestracja: 717294887

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy