USG węzłów chłonnych Wrocław

USG węzłów chłonnych Wrocław

Ultrasonografia węzłów chłonnych jest specjalistycznym badaniem pozwalającym na zobrazowanie ich echogeniczności, echostruktury, lokalizacji, wielkości, kształtu, ukrwienia oraz otaczających je tkanek, a także powstających zmian ogniskowych. Badanie USG węzłów chłonnych pozwala rozpoznać rozwijający się stan zapalny w organizmie o różnej etiologii – powiększenia, tworzenia pakietów lub zmian ogniskowych, mogących świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej, infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Na czym polega badanie węzłów chłonnych?

USG węzłów chłonnych wykonuje się poprzez nałożenie płynnego żelu na skórę w okolicy badanych narządów i przykładaniu w tych miejscach głowicy ultrasonografu. Powoli przesuwa się ją, obserwując jednocześnie obraz na monitorze.

Badamy węzły chłonne szyjne, pachowe, pachwinowe, potyliczne, żuchwowe oraz podobojczykowe i nadobojczykowe. Badanie USG węzłów chłonnych wykonujemy we Wrocławiu, w MedicArt. Mamy zespół specjalistów, którzy w delikatny i z najwyższą starannością zajmą się Państwa dolegliwościami.

USG węzłów chłonnych – kiedy warto je wykonać?

Dzięki temu, że prawidłowo przeprowadzone USG węzłów chłonnych pozwala na wczesne wykrycie różnego rodzaju zmian nowotworowych czy stanów zapalnych, często zaleca się je jako badanie kontrolne osobom, które w przeszłości zmagały się z podobnymi problemami lub są na nie szczególnie narażone. Ponadto jeśli nie wiemy, kiedy należy wykonać badanie, niezwykle ważnym wskazaniem okazują się również nieprawidłowości pojawiające się w układzie limfatycznym, które często występują w przypadku nowotworów. Warto przy tym pamiętać, że regularne badania kontrolne i wczesne wykrycie tego typu zmian znacznie zwiększają szanse na powrót do zdrowia oraz na szybsze efekty leczenia.

Badanie węzłów chłonnych powinniśmy również wykonać wtedy, gdy zaobserwujemy ich powiększenie lub będziemy odczuwać ból w miejscu, w którym się znajdują. Oprócz tego warto zwrócić większą uwagę na różnego rodzaju wysypki, które także mogą świadczyć o pojawieniu się nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu. Mimo to z powodu umiejscowienia niektórych węzłów nie zawsze będziemy w stanie je wyczuć – dlatego też w przypadku wystąpienia niepokojących objawów lekarz może zalecić USG węzłów chłonnych szyi czy brzucha.

USG węzłów chłonnych – jak przebiega i z jakimi cenami musimy się liczyć?

Decydując się na USG węzłów chłonnych, warto pamiętać, że to, jak przebiega badanie, w dużej mierze jest uzależnione od umiejscowienia węzłów. Z tego też powodu poszczególne wizyty mogą różnić się czasem trwania oraz przygotowaniem do zabiegu. Na przykład w przypadku USG węzłów chłonnych pachwinowych dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na luźny, wygodny ubiór, który nie ograniczy w żaden sposób naszych ruchów. Z kolei kiedy uzyskamy skierowanie na USG węzłów chłonnych w jamie brzusznej, przygotowanie powinno polegać na niespożywaniu posiłków przez kilka godzin i byciu na czczo.

Warto również wspomnieć, że mimo dużej dokładności USG węzłów chłonnych nie wiąże się ze zbyt wysokimi kosztami. Podobnie jak przebieg badania jego cena zależy od obszaru ciała, który chcemy przebadać oraz od tego, czy zdecydujemy się na wizytę prywatną. Jeśli chodzi o profesjonalnie wykonane USG węzłów chłonnych, Wrocław to miejsce, w którym przeprowadzamy szczegółowy wywiad z pacjentem przed przystąpieniem do badania, a także informujemy go o wszelkiego rodzaju nieprawidłowościach wzbudzających nasz niepokój.

Czy badanie USG węzłów chłonnych jest bolesne?

Dzięki temu, że USG węzłów chłonnych to niezwykle bezpieczny i bezinwazyjny zabieg można je wykonać w przypadku osób w różnym wieku. Warto przy tym wiedzieć, że decydując się na USG poszczególnych węzłów, nie musimy obawiać się odczuwania dużego dyskomfortu. Ból podczas badania może wynikać jedynie z bolesności węzłów chłonnych i z nacisku głowicy – mimo to USG trwa zazwyczaj kilkanaście minut, co sprawia, że szybko zapomnimy o tego typie dolegliwościach.

Badanie ultrasonograficzne cieszy się również dużą popularnością z powodu swojej obojętności dla ludzkiego organizmu – wytwarzane przez urządzenie fale nie mają żadnego wpływu na nasze funkcjonowanie. Dzięki temu USG bardzo często okazuje się bardziej bezpieczne niż wykonanie tomografii czy RTG, dlatego też staje się niezwykle cennym badaniem diagnostycznym w przypadku małych dzieci i kobiet w ciąży.

Specjalista przyjmujący w centrum medycznym MedicArt:

  • lek. Tomasz Mataczyński

Rejestracja telefoniczna

71 729 48 87

Rejestracja internetowa


Znajdziesz nas również na Facebooku!link facebook

Masz pytania?

Rejestracja: 717294887

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy