USG kolana Wrocław

USG kolana Wrocław

Kolana są szczególnie narażone na obciążenie i wiele bolesnych dolegliwości łączącymi się z nieprawidłowościami w jego działaniu. W celu zdiagnozowania bólu wykonują się badanie ultrasonograficzne kolana. To niezwykle precyzyjna i nieinwazyjna metoda diagnostyczna. USG do obrazowania wykorzystuje ultradźwięki, które pozwalają na ocenę stanu stawu kolanowego.

USG kolana – wskazania, przygotowanie i przebieg badania

Badanie wykonuje się w przypadku:

  • przebytych urazów,
  • zmian w przebiegu chorób reumatologicznych,
  • konieczności oceny guzów okolicy kolana wyczuwalnych palpacyjnie,
  • oceny/kontroli po zabiegu operacyjnym.

Ponadto USG kolan jest zalecane także w sytuacji, kiedy pacjent odczuwa w obrębie stawów kolanowych ból lub ocieplenie tkanek. Równie niepokojący jest obrzęk kolana.
Badanie nie wymaga przygotowania, ale kolano musi być odsłonięte. Nie można go wykonać, gdy kolano zasłania gips lub opatrunek. Lekarz przeprowadzający USG pokrywa staw kolanowy specjalnym żelem, następnie przykłada głowicę aparatu i na podstawie uzyskanego obrazu ocenia strukturę kolana.

USG kolana Wrocław – kiedy warto je wykonać?

To prawda, że staw kolanowy bardzo często jest narażony na wszelkiego rodzaju urazy. W większości przypadków wynika to z jego skomplikowanej budowy oraz dużego obciążenia w codziennym życiu. Jako że każdego dnia wykonujemy ruchy, które wymagają eksploatacji tej części ciała, zwiększamy ryzyko pojawienia się różnych kontuzji czy nieprawidłowości wynikających z przeciążenia. Z tego też powodu bardzo często wykonywanym badaniem diagnostycznym okazuje się USG stawu kolanowego. Dzięki temu, że jest ono bezinwazyjne oraz precyzyjne, stanowi jedno z najważniejszych badań zlecanych na początku diagnostyki.

USG kolana wykonuje się przede wszystkim w przypadku podejrzeń uszkodzenia więzadeł, mięśni, ścięgien czy chrząstki. Wynika to z faktu, że badanie ultrasonograficzne kolana wyróżnia się szczególną dokładnością podczas badania tkanek miękkich, które często ulegają urazom z powodu biegania, skakania czy złego ustawienia nogi. Warto przy tym wspomnieć, że odpowiednio wcześnie wykryty uraz łatwiej poddaje się leczeniu oraz rehabilitacji. Dlatego też, jeśli nie jesteśmy pewni, kiedy należy wykonać badanie, ale zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, dobrym pomysłem będzie udanie się do lekarza w celu wykonania USG.

Jak przebiega USG kolana?

W przypadku USG stawu kolanowego Wrocław jest miejscem, w którym bardzo często spotykamy się z pacjentami w różnym wieku. Dzieje się tak, ponieważ badanie ultrasonograficzne kolana okazuje się w pełni bezpieczne zarówno dla starszych osób, jak i dla dzieci. Nie muszą również obawiać się go kobiety w ciąży, ponieważ fale ultrasonograficzne dla naszego organizmu są całkiem obojętne. Ponadto USG kolan jest bezinwazyjnym zabiegiem, które zazwyczaj nie wiąże się z bólem. Mimo to powinniśmy pamiętać, że w przypadku poważniejszych i bolesnych urazów ucisk głowicy może powodować pewien dyskomfort.

Osoby, które zastanawiają się, jak przebiega USG kolana, niekiedy obawiają się częstych zmian pozycji ciała, które przy niektórych urazach bywają problematyczne. Niestety ułożenie pacjenta ma bardzo duży wpływ na otrzymywany przez lekarza obraz, dlatego podczas badania możemy zostać poproszeni o położenie się na plecach, brzuchu czy na bokach. Niezwykle istotne okazuje się także badanie kolana w ruchu, co wymaga poruszania nogą i jej zginania zgodnie z zaleceniami lekarza.

USG kolana Wrocław – w jaki sposób przygotować się do badania?

Jeśli chodzi o USG kolana, Wrocław jest miejscem, w którym znajduje się nasze Centrum Medyczne MedicArt, gdzie korzystamy ze specjalistycznych sprzętów ułatwiających diagnostykę. Z tego też powodu podczas badania ultrasonograficznego pacjenci nie muszą obawiać się o dyskomfort czy o zbyt długi czas trwania wizyty. Warto jednak wiedzieć o tym, jak powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do badania, aby okazało się one jak najbardziej wygodne i bezbolesne.

Badanie USG kolana zazwyczaj nie wymaga zbyt skomplikowanych przygotowań ani bycia na czczo. Mimo to dobrym pomysłem będzie zadbanie o wygodny strój, na przykład luźne, przewiewne spodnie, które podczas USG bez trudu podwiniemy. Ponadto warto pamiętać o tym, że do tego typu badania wykorzystuje się specjalny żel, dlatego zalecamy zrezygnowanie ze stosowania dodatkowych kremów nawilżających czy różnego rodzaju preparatów zostawiających na skórze tłusty filtr.

Specjalista przyjmujący w centrum medycznym MedicArt:

  • lek. Jakub Wodzisławski

Rejestracja telefoniczna

71 729 48 87

Rejestracja internetowa


Znajdziesz nas również na Facebooku!link facebook

Masz pytania?

Rejestracja: 717294887

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy