MedicArt - blog

jak wyleczyć pokrzywkę

Pokrzywka – jak sobie z nią radzić?

Wielu ludzi boryka się z różnego rodzaju dolegliwościami skórnymi. Do popularnych schorzeń z tej grupy można zaliczyć tzw. pokrzywkę. U niektórych osób pojawia się tylko w określonych porach roku, np. latem, u innych z kolei wywołują ją alergeny znajdujące się w żywności, kosmetykach etc. Charakteryzuje się uporczywymi objawami, które na szczęście można złagodzić, a ostatecznie zlikwidować. W jaki sposób szybko pozbyć się tej choroby?

Co to jest pokrzywka?

Schorzenie znane pod nazwą pokrzywka to powszechny problem. Dotyka wszystkie grupy wiekowe, od noworodków, po seniorów. Określenie zawdzięcza roślinie, ponieważ podobnie jak po dotknięciu pokrzywy występują przy niej swędzące, a nierzadko też piekące bąble. Mogą mieć różną wielkość, być mniej albo bardziej opuchnięte. Cechuje je stosunkowo krótki czas występowania i utrzymywania się objawów – bąble pokrzywkowe znikają przed upływem 24 godzin. Później skóra dotknięta pokrzywką odzyskuje swój normalny wygląd. Cierpiący nie muszą się już zastanawiać, jak leczyć pokrzywkę, gdyż bąble nie pozostawiają trwałych śladów.

Dodatkowe symptomy związane z tą przypadłością to opuchlizna, rumień albo obrzęk naczynioruchowy. W tej formie pokrzywka na ciele pojawia się zazwyczaj w sytuacjach, gdy dochodzi do puchnięcia tkanek, które są zlokalizowane w głębszych warstwach skóry. Niekiedy oba typy obrzęków można zaobserwować jednocześnie. Obrzęk naczynioruchowy utrzymuje się dłużej niż bąbel pokrzywkowy – zmniejsza swoje rozmiary albo znika całkowicie w ciągu trzech dni. W odróżnieniu od bąbla pokrzywkowego, obrzęk naczynioruchowy rzadziej swędzi, natomiast częściej bywa bolesny.

Pokrzywka objawy schorzenia

Osoby borykające się z problemem bąbli, rumienia czy obrzęku uskarżają się na rozdrażnienie oraz brak możliwości spokojnej pracy lub cieszenia się czasem wolnym. Kiedy pojawia się pokrzywka na skórze, nie mogą się na niczym skupić, gdyż swędzenie im na to nie pozwala. Zmian chorobowych nie należy drapać, ponieważ w ten sposób mogą roznieść się na większy obszar. Prócz tego rozdrapywanie miejsc zaatakowanych schorzeniem prowadzi do zwiększenia intensywności tworzenia się nowych bąbli, większego świądu oraz ranek.

Ludzie, których dotknęła pokrzywka alergiczna, odnotowują znaczące pogorszenie jakości życia. Skupieni na walce z dolegliwościami, zaczynają stopniowo unikać spotkań ze znajomymi, izolując się od otoczenia. Jeżeli nie mają takiej możliwości, choroba zmusza ich np. do noszenia ubrań z długimi rękawami w upały lub ukrywania zmian skórnych w inny sposób. Jeżeli chodzi o problem zdrowotny taki jak pokrzywka, objawy mogą znacznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie.

Pokrzywka na ciele – rodzaje

Mimo że objawy pokrzywki wyglądają podobnie niezależnie od czynnika, które ją wywołały, samą przypadłość można podzielić na kilka rodzajów. Między innymi, schorzenie może występować na tle nerwowym. Pokrzywka stresowa powstaje w rezultacie silnych emocji (negatywnych), ale warto podkreślić, że same symptomy dolegliwości mogą wywoływać stres. Pokrzywka z zimna pojawia się po ekspozycji skóry na zimną wodę lub powietrze. Poza pokrzywką z zimna można wymienić również odmianę cholinergiczną pokrzywki, która jest reakcją skóry na wzrost temperatury ciała. Nie ma przy tym znaczenia, czy pojawia się on w reakcji na stresogenną sytuację, po gorącym prysznicu, czy intensywnym wysiłku fizycznym.

Dolegliwość dotyka często ludzi przebywających na słońcu. Po wystawieniu skóry na działanie promieni słonecznych u wielu osób pojawia się pokrzywka słoneczna. Można ją zobaczyć m.in. na ramionach, brzuchu bądź górnej części ud. Wariant słoneczny pojawia się wszędzie tam, gdzie ciało było bezpośrednio narażone na promieniowanie. Przypomina go nieco pokrzywka cieplna, która – jak wskazuje na to jej nazwa – występuje w strefach mających kontakt z gorącem. Inna odmiana charakteryzuje się bąblami, które tworzą się na skórze poddawanej uciskowi. Można je zobaczyć np. na ramieniu posiadaczki torebki albo u kierowcy, któremu na ciele odcisnął się pas bezpieczeństwa.

Ostatnia grupa dotyczy wszelkich form kontaktu. Pokrzywka na skórze może pojawić się po bliskiej styczności z dowolną substancją drażniącą. Może być to alergen, kosmetyk pielęgnacyjny lub przeznaczony do makijażu, lateks, produkt spożywczy (np. mięso, mleko etc.) czy rośliny (np. wspomniana już wyżej pokrzywa).

Jak leczyć pokrzywkę skutecznie?

Cierpiący z powodu swędzących bąbli oraz szpecącego skórę zaczerwienienia pragną jak najszybciej zdobyć efektywny lek na pokrzywkę. Co może okazać się skuteczne w walce z uciążliwymi symptomami? Między innymi, warto wziąć pod uwagę profilaktyczne przyjmowanie wapna. To szczególnie przydatne dla osób borykających się z pokrzywką słoneczną lub innym jej typem występującym w konkretnych porach roku. W ten sposób można wzmocnić organizm oraz przygotować się na atak schorzenia.

Podstawowe środki stosowane w terapii to preparaty przeciwhistaminowe oraz unikanie czynników wywołujących pokrzywkę. Odpowiednio dobrany lek na pokrzywkę w szybkim czasie zmniejsza świąd skóry. Prócz tego sprawdza się w zmniejszaniu, a finalnie w redukcji bąbli pokrzywkowych. Bez względu na to, czy schorzenie to pokrzywka stresowa, czy słoneczna, kontaktowa etc., można ją pokonać przy wdrożeniu właściwego rozwiązania. W leczeniu egzamin zdają lekarstwa typu loratadyna, cetyryzyna, bilastyna czy feksofenadyna.