USG stawów biodrowych – Wrocław

USG stawów biodrowych to szybka i nieinwazyjna metoda badania, która umożliwia wykrycie patologii w ich obrębie. Pozwala na obserwację nie tylko stawu, ale również tkanek okolicznych – mięśni, ścięgien, a nawet naczyń krwionośnych. Najczęściej zleca się je w chwilach, w których pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe bioder. Zdarza się, że konieczne jest również wykonanie innych badań pomocniczych. Wskazaniem do przeprowadzenia USG są również trudności w poruszaniu się, nieprawidłowy chód oraz zmniejszona ruchomość stawu.

Jak wykonuje się badanie USG?

Badanie USG wykonuje się za pomocą ultrasonografu, czyli niewielkiego urządzenia, składającego się z głowicy, rączki oraz komputera. Fale dźwiękowe emitowane przez głowicę odbijają się od tkanek pacjenta, co daje pogląd ich stanu w czasie rzeczywistym. Podczas badania można również utrwalać niektóre obrazy, co bywa bardzo pomocne w wydawaniu diagnoz. Przy wykryciu nieprawidłowości lekarz zapisuje zdjęcie stawu biodrowego i dokonuje jego krótkiego opisu dla innych specjalistów, którzy będą decydować o metodach leczenia.

USG biodra Wrocław – co warto wiedzieć?

Do USG biodra nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Warto jednak wiedzieć, że widoczne rany i problemy skórne w tym obszarze, mogą być przeciwwskazaniem do wykonania badania. Podczas przeprowadzania procedury, lekarz poprosi o odsłonięcie bioder i pośladków. Nałoży na skórę specjalny żel, ułatwiający ruchy głowicą oraz obrazowanie. Następnie przykłada do ciała głowicę, z której obraz wyświetla się na monitorze. Staw i okoliczne tkanki miękkie ogląda się dokładnie z każdej perspektywy, zmieniając ułożenie głowicy. Po zakończeniu badania, pacjent otrzymuje papierowe ręczniki, którymi może wytrzeć skórę z żelu, a następnie się ubrać. Preparat nie pozostawia plam na ubraniach.

USG bioder Wrocław – badanie u niemowląt

USG biodra u niemowląt przeprowadzane za pomocą ultradźwięków umożliwia wykrycie najróżniejszych wad wrodzonych i nie tylko. Jest całkowicie bezbolesne dla dziecka, łatwe i szybkie w wykonaniu. Dostarcza informacji o wadzie oraz stopniu jej nasilenia. Pozwala postawić odpowiednią diagnozę, samodzielnie lub wraz z innymi badaniami i odpowiednio wcześnie zareagować w razie potrzeby. Wykryte na czas dysplazje stawów biodrowych można wyleczyć w taki sposób, by nie niosły za sobą negatywnych skutków rozwojowych w późniejszym czasie. Przeprowadzić badanie USG bioderek u małych dzieci należy około 6 tygodnia życia, ale nie później niż po 12 tygodniu.

Co pozwala wykryć badanie USG bioder?

Badanie USG bioder umożliwia zdiagnozowanie uszkodzeń i zwapnień ścięgien, a także tętniaków. Na monitorze widoczne będą zmiany związane ze stanami zapalnymi, powiększonymi węzłami chłonnymi oraz torbielami. USG bioder zleca się w sytuacjach, w których podejrzewa się problemy z przyczepami mięśni np. w wyniku przeciążeń podczas uprawiania sportu. Zachęcamy do wykonywania badań USG bioder w MedicArt, a w razie potrzeby uzyskania większej ilości informacji prosimy o kontakt.

Specjalista przyjmujący w centrum medycznym MedicArt:

  • lek. Tomasz Mataczyński

 

Rejestracja telefoniczna

71 729 48 87

Rejestracja internetowa


 

Znajdziesz nas również na Facebooku!link facebook

Masz pytania?

Rejestracja: 717294887

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy